Windows 11 – co trzeba wiedzieć?

Co nowego przynosi aktualizacja Windows 11?

Główne zmiany w Windows 11 dotyczą przede wszystkim interfejsu nowego systemu. Popularne Menu Start zostało przypięte do paska zadań i pozbyło się kontrowersyjnych kafelków. Zamiast tych ostatnich, dostaliśmy skróty najważniejszych aplikacji, ułożone w bardziej przejrzysty sposób. Nowe są także układy, grupy i pulpity, co może w znaczący sposób ułatwić pracę wielozadaniową i organizację. Popularny Eksplorator Windows, sklep Microsoftu oraz inne najczęściej używane programy otrzymały odświeżony wygląd pasujący do Windowsa 11. Powróciły także widżety – wśród nich Kalendarz, Pogoda czy najnowsze newsy.

To jednak wciąż zmiany wizualne. Prawdziwa rewolucja ma  miejsce w przypadku wydajności systemu. Windows 11 nie tylko działa szybciej, ale także bezpieczniej. Microsoft ujawnia, że w przypadku nowej wersji systemu możemy liczyć na szybsze ładowanie aplikacji oraz krótszy czas wybudzania się ze stanu uśpienia.

Microsoft dokonał również pełnej integracji Microsoft Teams z systemem, co oznacza błyskawiczny dostęp do platformy z dolnego paska i pełną synchronizację ze wszystkimi urządzeniami. Pozwala ona na natychmiastowe połączenia tekstowe, czatowe, głosowe lub wideo z dowolną osobą w dowolnym miejscu w systemie Windows, Android i iOS. To rozwiązanie nosi nazwę „Chat” i zastąpi instalowanego w systemie Skype’a.

Nowy system ma również rozwiązana przygotowane dla graczy – kompatybilne urządzenia i odpowiednie gry będą korzystać z technologii HDR-u, tytuły będą wczytywały się szybciej z dysków SSD dzięki opcji Direct Storage, firma zapowiedziała również dalszą integrację z usługą Xbox Game Pass. Sklep Microsoftu umożliwi umieszczanie aplikacji w wersji Win32 .exe oraz .msi.

Windows 11 – co trzeba jeszcze wiedzieć?

O tym, czy nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe najnowszego systemu, najlepiej przekonać się poprzez aplikację PC Health Check. Oprogramowanie dostępne na oficjalnej stronie produktu, przetestuje nasz sprzęt i pokaże czy kwalifikuje się on do aktualizacji.  

Co ważne, niedawno Microsoft oficjalnie ogłosił, że umożliwi instalacje Windowsa 11 na komputerach, które nie spełniają narzuconych wymagań. Użytkownik decydujący się na taki krok, musi jednak podpisać specjalną klauzulę, informującą o braku dalszego wsparcia i zrzeczeniu się jakichkolwiek praw gwarancyjnych, w przypadku wystąpienia problemów.

Wgrany w ten sposób system ma być ograniczony o wiele istotnych funkcji, w tym m.in. system automatycznych aktualizacji Windows Update. Narzędzie to jest punktem kompleksowej obsługi aktualizacji systemu Windows, programu Microsoft Defender Antivirus i przynajmniej niektórych sterowników używanych przez system operacyjny w celu poprawy zgodności z podłączonym sprzętem.

Aby dokonać uaktualnienia, Twoje urządzenie musi być wyposażone w system Windows 10, w wersji 2004 lub nowszej. Bezpłatne aktualizacje są dostępne za pośrednictwem usługi Windows Update w menu Ustawienia>Uaktualnienia i zabezpieczenia.

Niektóre funkcje wymagają określonego sprzętu. Wymagania systemowe do uruchomienia niektórych aplikacji przekraczają minimalne specyfikacje urządzeń w systemie Windows 11. Sprawdź informacje dotyczące zgodności urządzeń z aplikacjami, które chcesz zainstalować. Dostępna pamięć masowa w Twoim urządzeniu będzie się różnić w zależności od zainstalowanych aplikacji i aktualizacji. Wydajność zwiększa się wraz z używaniem komputerów wyższej klasy o większych możliwościach. Z czasem mogą pojawić się dodatkowe wymagania dotyczące aktualizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Add Your Heading Text Here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Logowanie do konta

rejestracja konta

Zarejestruj się

Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.